Повернутися до звичайного режиму

В дореволюційній час в с.Телешівка, яке розкинулось по долині річки Горохватки, недалеко від її самого русла, в густому дубовому гаю, що вкривав річкову долину та її правий і лівий схили, була спочатку лише одна церковно-приходська школа, в якій дітей навчав один учитель та сільський піп. Щорічно школу закінчувало 9-12 учнів.


З кінця XVIII століття с.Телешівка з навколишніми землями належало поміщику Антонію Головінському. В зв'язку з великими боргами поміщик Головінський в 1817 році частину своїх земель відшкодовує кредиторам, а с.Телешівку з населенням і землями продає поміщику Андрію Блоцькому. Згодом Блоцький продає телешівців із землями Володковичу.З 1823 року с.Телешівка була продана Володковичем і переходить у власність предводителя дворянства поміщика Якима Івановича Гудими - Левковича, що в 1866 році земля з поселенням с.Телешівки переходить під власність предводителя дворянства Васильківського ловіту Сергія Миколайовича Гудими -Левковича.


В 1864 році село Телешівка з селянами було продано потомками поміщика Гудими новому власникові князеві Михайлу Горчакову. Потім село перейшло під владу земства, що містилось в м.Василькові Київської губернії. З ініціативи голови земства Михайла Михайловича Кирпича в 1914 році була побудована на кошти земства в селі Телешівці нова школа - 2 - класне сільське училище. Діти заможних селян одержали можливість здобувати освіту за 5 класів. До 1917 року в школі навчалось всього від 50 до 100 чоловік.

На початку 1918 року була створена в с.Телешівці семирічна школа, яка прийняла участь в ліквідації неписьменності селян. У школі працювало 4 вчителі, навчалося 102 учні. Першим директором школи було призначено Гейченка Анатолія Тимофійовича.

Значну допомогу в організації сільськогосподарського виробництва, на основі передової агротехніки надавала селянам Телешівки тоді агрошкола, яка була відкрита в селі в 1921 році ( першим директором був агроном Занько Леонід Петрович). Ця школа мала досвідчений викладацький персонал і готувала спеціалістів з середньою агрономічною кваліфікацією. За час свого існування (1921 - 1929рр.) школа підготувала близько 200 агрономів, які працювати в сільське господарство.

Бувший вихованець школи агроном Коваль Давид Сергійович - згодом закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут і працював старшим агрономом Телешівського колгоспу " Україна".

Другий її вихованець Оса Клим Семенович - викладач Чернігівького сільськогосподарського технікуму.

Киян Химка Павліна після агрошколи закінчила Київську сільськогосподарську академію і працювала науковим співробітником лабораторії грунтознавства цієї ж академії.

Агрошкола мала своє господарство (167 десятин землі), трактор "Запорожець", молотарку, трієр, кукурудзудробилку, снопов' язалку, племінну рогату худобу тощо. Господарство служило зразком для селян по культурному обробітку землі, в запровадженні нових злакових культур, в насадженні садів, у вирощуванні породистої молочної худоби.

У 1928 році в с.Телешівка була побудована середня загальноосвітня трудова політехнічна школа. В школі навчалось близько 375 учнів. В 1939 році була побудована початкова школа, в якій навчалось 60 дітей. Директором початкової школи був товариш Маркізов.

Мирне, заможне та радісне життя с.Телешівки було раптово порушене віроломним нападом гітлерівської Німеччини на Радянський Союз. Ввечері 22 червня 1941 року жахливе слово "війна" дійшло і до села. 28 липня розгорнулися бої за село між підрозділами Радянської Армії та німецькими фашистами. В зв'язку з боями школи в с.Телешівка припинили свою роботу. 29 липня 1941 р. гітлерівці вдерлися до села. Вони грабували жителів. Забирали в них продукти, теплий одяг, радіоприймачі. Пограбували шкільну і сільську бібліотеки, знущались над селянами села. В середній школі було організовано німецький штаб, а також склад, де зберігалися продукти та речі, які пофасували в жителів села.

В лютому 1942 року німецькі окупанти організували масове вивезення молоді в рабство до фашистської Німеччини. На каторгу до Німеччини гітлерівці виганяли молодь від 16 років і старших. З села Телешівки силоміць було вивезено понад 140 юнаків і дівчат. З села Телешівки в 16-річному віці загинули в Німеччині: Ковтун Григорій, Шугалія Петро, Голубець Василь, Свириденко Василь, Погасій Василь, Гоц Петро та інша молодь.

Кінець фашистської неволі для телешівців надійшов 7 січня 1944. В цей день бійці 42 стрілкового полку 180 гвардійської дивізії могутнім ударом вибили гітлерівців із села. Тікаючи з села, німці палили хати, витягали людей з сховищ, вбивали мирне населення. Тоді загинули від ворога вчителька Базяк Марія Лук'янівна, молодь села: Гоц Василь, Дем'яненко Варвара, Одрина Дмитро. Всього було вбито 24 чоловіки.

Після війни школа почала працювати в січні 1944 року (середня школа), її було повністю укомплектовано дітьми (300 чоловік) і вчителями (13 чоловік). Першим директором був Ковтун Олександр Денисович.

Трудове і політичне піднесення населення Телешівки скеровувала сільська територіальна партійна організація, яка була створена у березні 1946 року, на чолі її стояв колишній фронтовик, учитель Телешівської школи, активний комуніст Сатир Михайло Степанович. Активну роботу серед молоді розгорнула комсомольська організація, яка була створена 1945 році. Першими комсомольцями села були Киян Химка та Гоц Денис Андрійович. Також в школі працювала піонерська організація. Старшою Піонервожатою була Костенко К.Г. По класах були створені піонерські загони.

Велику культурно-освітню та політико-виховну роботу на селі проводили колективи Телешівської початкової і середньої школи. Вчителі працювали агітаторами, читали лекції, виступали з політичними доповідями перед колгоспниками і працівниками МТС, роз'яснювали внутрішню і зовнішню політику партії і уряду. Трудящі села разом з комуністами і комсомольцями села організовували недільники по відбудові культурно-освітніх установ. Літом 1946 року в Телешівці вже було відбудовано початкову і середню школи. Активну участь в цьому приймали директор середньої школи Городній Микола Прокопович, вчитель мови і літератури - Саєнко Іван Семенович, вчитель математики Писаренко Назар Іванович. При середній школі цього ж року був створений інтернат для дітей, які далеко проживали від школи. Керівником інтернату назначався вчитель згідно наказу директора школи(Крамар Я.Г)

У кінці 50-х років, на початку 60-х років контингент учнів школи досягав до 400 чоловік. В класах навчалося до 35 учнів. Багато класів було паралельних. Навчалися учні у трьох стаціонарних приміщеннях. 1 клас і майстерню було обладнано в підсобному приміщенні.

Телешівську школу відвідували учні з навколишніх сіл:Ромашок,Бакумівки, Шарок. На той час директором середньої школи був Хавронюк Петро Прокопович, завучем-Савченко Валентина Семенівна(1956-57рр.). Потім з 1957 по 1961 рр. - Івахно Галина Іванівна. Учителями української мови та літератури: Лученко Марія Тарасівна, Яринич Андрій Федорович,Гез Іван Порфирович, Шугалія Карпо Кіндратович,учителями російської мови та літератури: Солопай Надія Максимівна, Кучеренко В'ячеслав Дмитрович, Мовчан Тетяна Іванівна. Учителями математики: Писаренко Назар Іванович, Кабиш Микола Іванович, Кукоба Лариса Петрівна, Федорченко Григорій Іванович, Діхтяренко Валентина Василівна, учителями фізики:Штамбург Марія Федорівна, Корсун Надія Пилипівна. Учителями іноземної мови:Сатир Петро Степанович, Лученко Федір Кіндратович, Крижня Катерина Павлівна. Учителями біології: Теличко Михайло Якович, Одрина Валентина Олексіївна. Учителем хімії: Федина Галина Андріївна. Учителями історії: Штамбург Микола Миколайович, Івахно Галина Іванівна. Учителями фізкультури: Полив'яний Андрій Олексійович, Орищенко Катерина Федорівна. Учителями трудового навчання: Гальчинська Марія Єфремівна, Лученко Федір Кіндратович, Невчька Катерина Іванівна. Учителем географії: Сатир Михайло Степанович.

Директором початкової школи був Вигівський Володимир Кіндратович, пізніше директором працювала Погасій Ніна Гордіївна, а з 1962 року і до закриття початкової школи (1971р.) директором працював Кукоба Василь Павлович.

До історичних даних в 1965 році працюввало 2 школи, початкова 4-х класна і середня 11 - річна. В них працював великий дружній колектив кваліфікованих педагогів (35 чоловік), який навчав і виховував 479 юнаків і дівчат.

В 1971 році Телешівську школу було реорганізовано. І тому 1971 року діти початкової ланки почали навчатися в Телешівській середній загальноосвітній трудовій політехнічній школі.

Телешівська середня школа працювала в старому приміщенні до 1986 року . А в 1986 році за рахунок коштів к-пу "Україна" було побудоване нове приміщення Телешівської середньої школи. У новому приміщенні почала працювати з 1987 року і працює по цей час. У 2000 році Телешівське навчально-виховне об'єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок"

Кiлькiсть переглядiв: 977

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.