ЧОМУ ДІТИ ПОЧИНАЮТЬ ПАЛИТИ? ЯК ПОЗБУТИСЯ НІКОТИНОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ?

19 листопада – Міжнародний день відмови від куріння. Цей день відзначають і в Україні.

Україна належить до країн Європи з високим рівнем поширення цієї шкідливої звички, особливо серед молодих чоловіків. На жаль, за рівнем поширення куріння Україна посідає сьоме місце з кінця серед 132 країн світу. Це прекрасний привід задуматися над тим, що в цілому у нашій країні зараз курить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників!

Встановлено, що більшість (90%) людей починають палити у молодому віці. Саме курці, які познайомилися з сигаретою до 18 років, не можуть самостійно «розлучитися» з нею до кінця життя. Молоді люди впевнені, що кинути палити легко. Проте, далеко не всім з них вдається позбутися від нікотинової залежності.

Про причини підліткового паління та про те, як на це реагувати, хотілося б знати багатьом батькам. Адже з цією звичкою легше всього справитись саме на початку. В підлітковому віці більшість хлопців та дівчат починають усвідомлювати, що вони вже не зовсім діти. З‘являється відчуття свободи та незалежності. В віці 12-13 років у дитини формується власне коло спілкування: однокласники, друзі у дворі, друзі із секцій та гуртків, де вона займається.

Причини, з яких діти починають палити, різноманітні, і якщо це сталося з вашою дитиною, скоріш за все, вплинули декілька з них:

1.Середовище– дуже важливе для дорослішання. В перехідному віці змінюються пріоритети, кумири, значення набувають інші цінності. Припустимо, в оточенні з‘явилися друзі, які набагато старші (в підлітковому віці помітна різниця навіть в один рік, не говорячи вже про 3-4). Хлопці та дівчата в 15-16 років часто виглядають старшими і можуть, нажаль, з легкістю купити цигарки. Дитина в 12-13 років намагається копіювати різну поведінку, незважаючи на заборону і небезпеку якихось моментів наслідування.

2.Намагання здаватися дорослішими– ще один привід взяти цигарку. Підліткам складно конкурувати з дорослими в освіченості, інтелекті, вчинках. Найпростіший та найлегший спосіб виглядати більш дорослішими – почати палити.

3.В різних молодіжних компаніях паління – атрибут повноцінного іміджу.Цим проявляється протест проти думок та порад дорослих. Зробити щось заборонене приємно вже тільки з цієї причини, а про шкоду та можливу залежність задумуватися складно. Трапляється, що підлітки з оточення тиснуть на однолітка: якщо не палиш – ти слабак, ти не з нами.

4.Нерідко підлітки починають палити просто із цікавості.Що це? Які відчуття? Чому не можна цього робити? Свої відповіді на ці питання вони знаходять тільки під час затяжки.

5.З‘являються перші серйозні стреси:закоханість, складні завдання, відповідальність, обов‘язки. На прикладі старших (особливо, якщо хтось палить в сім‘ї) підлітки знайомляться з тим, що за допомогою сигарети дорослі намагаються заспокоїтись, і теж застосовують цей спосіб.

6.Дітям легше палити– їх організм ще здоровий, тому серцеві болі, бронхіальний кашель їм ще не знайомі.

Чи можна застерегти дитину від паління? Спірно стверджувати, що за цигарку беруться діти виключно із неблагополучних сімей з поганим вихованням і залишені без уваги. Будь-який підліток може захопитися цією згубною звичкою.

Батьківський досвід.

Деякі батьки застосовують досить радикальний метод і самі пропонують підлітку цигарку, щоб він викурив її при них і зрозумів, наскільки це неприємно і бридко.

Але існують більш гуманні методи, а точніше – декілька нескладних правил.

1. Якщо в вашій сім‘ї ніхто не палить – це буде хорошим прикладом.

2. Поясніть підлітку, що якщо йому пропонують цигарку з бажанням впевнитися, що він «не слабак і крутий», тоді ті, що пропонують, самі виявилися слабкими, піддалися цій звичці. А відмовити їм – вчинок сильної та розумної людини.

3. Необхідно розповісти про можливі наслідки: рак легенів, захворювання серця, статева слабкість, скорочення тривалості життя. Не обов‘язково описувати криваві жахи, але змістовна і конструктивна бесіда батьків чи фахівців (зокрема, фахівців відділення медичної та психологічної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4) буде корисна для дитини вже в 10-12 років.

4. Намагайтесь не заходити в заклади, де палять, хоча паління в громадських місцях заборонене законом. Не дозволяйте друзям чи родичам палити в присутності дітей навіть на відкритому повітрі.

5. Найголовнішим в спілкуванні з підлітками залишається розуміння. Підтримуйте з ним стосунки на основі довіри, розмовляйте, дізнавайтесь про те, що відбувається в його житті, допомагайте розібратися в собі, якщо у підлітка виникають труднощі у відносинах з друзями, однокласниками.

Але якщо ви вже «застукали» дитину за палінням або побачили в її сумці пачку цигарок, ні в якому разі не варто кричати, застосовувати тілесні покарання та ображати підлітка. Для нього це дуже стресова ситуація. Спробуйте з‘ясувати, чому він чи вона палить та де взяли цигарки. Не підвищуйте голос.

Будьте чесними та відвертими з підлітком, тоді він теж буде відвертим, не відчуваючи з вашої сторони загрози. Поясніть свою позицію, розкажіть, чому ви вважаєте, що цього робити не варто, поясніть, чому особливо шкідливим є тютюнопаління для підлітків, що внаслідок спазму кровоносних судин погіршується постачання кров'ю ендокринних залоз, передусім гіпофіза і статевих залоз. Це зумовлює зменшення синтезу гормонів і відповідно пригнічення багатьох функцій організму. Як правило, підлітки зі «стажем» паління 2-3 роки відстають від своїх однолітків, які не палять, у фізичному, психічному і статевому розвитку. Підлітки-курці нижчі на зріст, гірше вчаться, слабші фізично. У них пізніше з'являються вторинні статеві ознаки.

Паління в юному віці – це, безперечно, проблема, але її можна вирішити, головне – вчасно виявити та розібратися в причинах.

А допомогти в цих питанняхабсолютно безкоштовнозможуть фахівці відділення медичної та психологічної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» міської дитячої поліклініки №4, які проводять для молоді індивідуальні та груповіконсультуванняна теми збереження здоров‘я, формування цінностей здорового способу життя, профілактики негативних явищ (куріння, алкоголь, наркотики, ранні статеві зв‘язки) та захворювань,бесідиіндивідуальні та сімейні,відеолекторії, постійно діючітренінгиу психолога.

Європейські вчені провели дослідження і довели,що ймовірність того,що дитина почне курити,підвищується в сім'ях,де палить хоча б один з дорослих,особливо якщо він однієї статі з такою дитина. Статистика підтверджує,що батьки передають звичку курити синам, а матері-дочкам. Про це говорить співавтор дослідження,що проводиться в іспанському Університеті Сантьяго-де-Компостела Марія Лоурейро.

КУРЕНИЕ У ПОДРОСТКОВ

Кiлькiсть переглядiв: 827

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.